Wyprzedaże i promocje modowe

Czyszczenie kurtki skórzanej. Jak usuwać plamy ze skóry naturalnej w domu?

Kurtka skórzana ramoneska lub pilotka to dzisiaj prawdziwa klasyka. Aby wyglądała dobrze na lata, należy pamiętać o jej systematycznej pielęgnacji. Skóra naturalna starzeje się, a także narażona jest na różne zanieczyszczenia podczas użytkowania. Jak czyścić kurtkę ze skóry? Oto sprawdzone metody!

Jak czyści się skórzane kurtki?

Skórzana odzież, która została wykonana z naturalnej skóry licowej lub zamszowej, wygląda bardzo efektownie i może posłużyć na lata. Przed zakupem takich ubrań trzeba jednak pamiętać o tym, że są one bardziej wymagające niż te wykonane ze skóry ekologicznej, czyli skaju.

Kurtki wykonane ze skóry i inna odzież wierzchnia z tego materiału jest narażona na powstawanie zabrudzeń z potu, brudu, deszczu, śniegu. Widać je najczęściej na kołnierzu oraz na mankietach, gdzie skóra może również szybciej się wycierać. Ponadto wystarczy tylko moment nieuwagi, aby na skórze pojawiły się plamy od napojów, żywności, kosmetyków kolorowych, perfum czy chociażby ślad po długopisie.

Sprawdź jak dbać o zamsz!

Gdy kurtka nie wygląda już świeżo, w takim przypadku warto zdecydować się na jej wyczyszczenie. Proces ten może dotyczyć zarówno pojedynczych zabrudzeń, jak i całego ubrania. Zatem, czym wyczyścić kurtkę skórzaną? Najlepiej oddać ją do profesjonalnej pralni, w której zostanie ona poddana specjalistycznemu czyszczeniu z użyciem bezpiecznych dla niej substancji. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. W takim przypadku warto poznać metody domowego czyszczenia kurtek ze skóry.

Czyszczenie kurtki skórzanej – domowe metody

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy zapoznać się z informacjami o tym, jak czyścić kurtkę ze skóry, zamieszczonymi przez jej producenta. Trzeba zatem zajrzeć na metkę, na której można znaleźć wskazania dotyczące utrzymania jej w czystości. Najczęściej na metce znajduje się oznaczenie „Tylko pranie specjalistyczne”. Nie znaczy to jednak, że wizyta w pralni jest jedynym rozwiązaniem.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że czyszczenie kurtki skórzanej nie jest możliwe w pralce. Wrzucenie jej do prania spowoduje jej zniszczenie – skóra stanie się twarda, szorstka, może pękać. Należy zatem zastosować mniej inwazyjne metody.

Jak ubierają się Brytyjki? Modne zestawy w angielskim stylu.

Zakurzenie z kurtki można usunąć za pomocą ściereczki z bawełny albo z mikrofibry, która będzie lekko nasączona wodą. Powinna być wtedy zaledwie lekko wilgotna, nie mokra, ponieważ w przeciwnym razie można spowodować zacieki. Możesz dodać odrobinę delikatnego mydła, na przykład w płynie. Metoda ta sprawdzi się również na różne zanieczyszczenia, na przykład z błota. Są jednak i takie plamy, które będą wymagały dodatkowego zastosowania specjalnych specyfików.

 

Jak radzić sobie z uporczywymi plamami na skórze naturalnej?

– Płyny, mleczka, mydła do skór – można kupić je w wielu sklepach. To środki, z którymi czyszczenie kurtki skórzanej będzie łatwiejsze, także w przypadku poważniejszych zabrudzeń. Zawarte w tych preparatach związki nie niszczą struktury skóry.
– Woda z octem – to naturalny sposób na usuwanie plam po kroplach wody widocznych na skórze naturalnej.
– Wacik nasączony spirytusem – to metoda, która sprawdzi się do plam z atramentu, na przykład na ślady po długopisie.
– Sok z cytryny – naturalny sposób usuwania różnych zanieczyszczeń.
– Woda z dodatkiem gliceryny – taka mieszanka nadaje się na suchą, twardą skórę, aby przywrócić jej naturalny wygląd. Ma działanie nawilżające, zmiękczające, nabłyszczające.

W przypadku skóry zamszowej przyda się też specjalna szczoteczka albo gumka do zamszu. Za jej pomocą można zebrać zanieczyszczenia ręcznie i wyczesać nawierzchnię skóry zamszowej, by poprawić jej wygląd.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *