Wyprzedaże i promocje modowe

Eko strój kąpielowy – poznaj trend zgodny z naszą planetą

Konsumenci branży odzieżowej coraz świadomiej podejmują decyzje zakupowe, zwracając uwagę zarówno na kraj produkcji materiału, jak i wykorzystywane włókna. Chęć wspierania środowiska i efektywna edukacja w zakresie działań prośrodowiskowych, wymusiła na producentach (i klientach) tworzenie i wybieranie produktów, które zgodne są z filozofią less waste.

Jeśli właśnie planujesz swoje wakacje lub marzy Ci się relaks w przydomowym, nadmuchiwanym basenie, z pewnością przeglądasz trendy i najmodniejsze fasony letniej odzieży. Obok klasycznych bardotek (https://www.gaia.com.pl/biustonosz/balconette/), powracających tankini lub kusych brazylianów (https://www.gaia.com.pl/majtki/figi-brazilian/), na rynku pojawia się opcja… ekologicznych strojów kąpielowych (https://www.gaia.com.pl/stroj-kapielowy/).

Ekologia w branży odzieżowej

Szacuje się, że cała branża odzieżowa odpowiada za nawet 10% światowej emisji dwutlenku węgla. Wartości te przewyższają spaliny, które produkowane są przez przeloty międzynarodowe i trasy żeglugi morskiej. Co więcej, tylko w 2017 roku, emisja CO2 na jednego konsumenta wyniosła ponad 650 kg.

Te rosnące statystyki przyczyniły się do poszukiwania nowych, bezpieczniejszych i proekologicznych rozwiązań. To właśnie w ten sposób powstała tzw. zrównoważona moda, będąca ruchem wspierającym tworzenie ubrań i akcesoriów, które nie wykorzystują w procesie produkcji chemii i środków, które naruszałyby środowisko naturalne. Ruch ten ma za zadanie zwiększać integralność ekologiczną, z oczywistym zachowaniem trendów, dyktowanych przez największe domy mody. Co ciekawe – idea nie opiera się wyłącznie na wykorzystywaniu materiałów ekologicznych, a idzie o krok dalej – kształtując nowy system tworzenia mody i wspierając nowe rozwiązania, które są zgodne z założeniami zrównoważonego handlu.

Strój z duchem prośrodowiskowym

Strój kąpielowy, który pozostaje zgodny z założeniami prośrodowiskowymi, wykonany jest z regenerowanego nylonu ECONYL. Jego głównym zadaniem jest wykorzystać pierwotne odpady, w celu przeistoczenia ich w nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania – w tym przypadku w branży tekstylnej. W tak magiczny sposób, stroje w prawie 80% wykorzystują produkty z recyklingu, nadając im nowego, świeższego (i modnego!) wymiaru.

Wykorzystywany do produkcji nylon bazuje na poprzemysłowych odpadach – np. sieci rybackich, które zostały wyrzucone do morza; górnych części dywanów; tiulu i materiałów, które pozornie nadawały się wyłącznie do składowania na lokalnym śmietnisku. Regularnie, ponad 950 rybaków i 200 nurków, wyławia zalegające na dnie sieci, gromadząc nawet 75 tysięcy kilogramów materiału, który następnie wykorzystuje się do produkcji modnych i komplementujących naszą sylwetkę strojów kąpielowych.

Współpracując z rybackimi społecznościami oraz wykorzystując wiedzę z zakresu nowoczesnych i bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań, stworzona została cienka, miękka i oddychająca tkanina.

Odpowiednio spreparowana konstrukcja spowodowała, że tak powstałe stroje stały się dwukrotnie bardziej odporne na działanie np. basenowego chloru.

W rezultacie tych działań, udało się stworzyć tkaninę, która:

  • jest hydrofilowa, wodoodporna i antybakteryjna,
  • jest bardzo trwała – zarówno na chlor, jak i na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV,
  • zachowuje kształt, dostosowując się do naszych krągłości,
  • zapewnia całkowity komfort i pełne krycie – również po zmoczeniu w morskich falach,
  • jest rozciągliwa i miękka.

Produkty wykonane z tak rewolucyjnego materiału znajdziesz w ofercie sklepu GAIA, gdzie kompletując oddzielnie górę i dół od bikini, będziesz o krok bliżej do swojej wymarzonego stroju kąpielowego. Wśród najmodniejszych fasonów i ekologicznych rozwiązań, z pewnością dobierzesz krój doskonały – bez względu na swój rozmiar i typ sylwetki. Tak oto możesz dobrać:

A to wszystko zgodnie z potrzebami naszej planety!

Bibliografia:

[1] Weller, I., & Walter, S. (2013). Ecology and fashion: development lines and prospects. In Fashion-Wise (pp. 323-334). Brill.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *