Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Rozmowa o pracę może być jedną z najważniejszych rozmów, które przeprowadzimy w swoim życiu. Na pewno więc będzie to sytuacja bardzo mocno stresująca. Na ocenę pierwszego spotkania z pracodawcą wpływa kilka czynników. Do tych, które są bardzo istotne należy mimika, gestykulacja i wygląd zewnętrzny. Jak ubrać się na rozmowę o pracę, aby zrobić na pracodawcy dobre pierwsze wrażenie? Czego należy unikać, a o czym nie można zapomnieć wybierając strój na rozmowę w sprawie pracy?

Ubrania Twoją wizytówką

Ubiór powinien być Twoją wizytówką bez względu na to, o jak wysokie stanowisko aplikujesz. Musi wyrażać z jednej strony Twój profesjonalizm, z drugiej powinien być wyrazem szacunku do osoby, która będzie przeprowadzała rozmowę. Dobrym pomysłem jest zorientowanie się przed rozmową czy w pracy panuje dress code – jeśli tak, to jaki. Najszybciej wybierzesz ubrania dla siebie, gdy ubiegasz się o pracę w firmie, w której pracownicy zobowiązani są do noszenia stroju określanego jako biznesowy. Pamiętaj, że na rozmowę kwalifikacyjną do żadnego miejsca pracy nie należy przychodzić w stroju nieformalnym; będzie to wyrazem Twojego braku szacunku do pracodawcy.

O czym pamiętać?

Najważniejszą zasadą, którą należy kierować się wybierając ubrania na rozmowę o pracę jest prostota. Bez względu na to, czy na rozmowę założysz elegancką sukienkęgarnitur czy też spódnicę i bluzkę, ich kolorystka powinna być stonowana. Idealne kolory to: biel, czerń, granat, beż. Krój ubrań powinien być prosty, nadmiar zdobień nie jest wskazany; podobnie jak głęboki dekolt i wąskie ramiączka. Na rozmowie o pracę doskonale wygląda sukienka czy spódnica o prostym kroju, długości do kolan lub kończące się tuż za nimi oraz marynarka o klasycznym kroju. Bardzo ważne są również buty. Koniecznie muszą zakrywać palce, klapki i sandałki nawet w największy upał muszą niestety zostać w domu. Obcas nie może być zbyt wysoki, idealna wysokość obcasów to 6-8 centymetrów. Zimą nie wypada wejść na rozmowę w kozakach. Pamiętaj więc o zabraniu czółenek – założysz je w toalecie zamiast botków czy kozaków. Obowiązkowe są także rajstopy; załóż je nawet, gdy na dworze z nieba leje się żar. Najlepszy kolor: cielisty. Rajstopy powinny być gładkie, desenie nie zrobią dobrego wrażenia. Nie przesadzaj także z ilością biżuterii. Na trochę ekstrawagancji możesz sobie pozwolić, jeśli ubiegasz się o stanowisko kreatywne. W tym przypadku możesz wybrać ubranie nie tylko w bardziej wyrazistych kolorach, ale także o ciekawym kroju. W agencji reklamowej klasyczny strój biznesowy to ubiór, który jest nie na miejscu.

Co jeszcze jest ważne?

Wybór odpowiedniego ubrania to jeszcze nie wszystko. Koniecznie musisz zadbać o to, aby było ono nieskazitelnie czyste; nawet najmniejsza plamka na spódnicy dyskwalifikuje ją jako strój na rozmowę w sprawie pracy. Zadbaj o to, aby mieć czyste paznokcie. Zadbaj także o fryzurę. Włosy muszą być umyte i schludnie uczesane. Make-up na rozmowę kwalifikacyjną nie może być wyzywający, powinien być bardzo delikatny, nie rzucający się w oczy. Gdy rozmowa kwalifikacyjna będzie odbywała się w upalny dzień, robiąc makijaż zrezygnuj z fluidu. Wybierz ubrania z naturalnych tkanin, w których nie będziesz spływać potem.

Krótkie podsumowanie

Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Wybierając się na rozmowę w sprawie pracy stawiaj na klasyczne, proste i ponadczasowe kroje. Wybierz buty, które zakrywają zarówno palce, jak i pięty. Również panowie muszą latem zostawić sandały w domu. Załóż ubrania, które są czyste. Jeśli jesteś kobietą nawet w upał załóż rajstopy; jeśli jesteś mężczyzną, kolorowe skarpetki zostaw na inną okazję. Nie zakładaj na rozmowę sukienki lub bluzki z bardzo dużym dekoltem; zostaw w domu mini spódnicę lub sukienkę, a jeśli jesteś mężczyzną pamiętaj o tym, że nawet w upał musisz założyć koszulę z długim rękawem.

Dobre pierwsze wrażenie na rozmowie o pracę jest bardzo ważne. Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być zawsze czysty i schludny oraz dopasowany do tego, o jakie stanowisko i w jakiej firmie się ubiegasz.

Jak dopasować buty do typu sylwetki?
Jakie kolory powinna nosić blondynka o jasnej karnacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close My Cart
Close Recently Viewed
Close
Close
Kategorie