Wyprzedaże i promocje modowe

Jak zrobić dziury w spodniach?

Od kilku dekad podziurawione spodnie są bardzo modne. Towarzyszą one nie tylko na światowych wybiegach, lecz także ulicach wielkich metropolii oraz na wielu blogach modowych. Sekretem ich wciąż niesłabnącej popularności jest nonszalancki i nieco niegrzeczny charakter, który to świetnie wpisuje się w wiele różnorodnych stylizacji. Jak zrobić dziury w spodniach?

Dziś postrzępione spodnie z dziurami można zakupić w wielu sklepach sieciowych czy odzieżowych butikach. Ich cechą charakterystyczną jest nie tylko niezwykle oryginalny wygląd, lecz również dość wysoka cena. Tymczasem często się zdarza, że sposób przetarć oferowany na gotowych fasonach nie do końca nam odpowiada. Warto zatem pokusić się o stworzenie autorskiego egzemplarza. Jak zatem zrobić ciekawe spodnie z wymarzonymi dziurami?

Elementy niezbędne do wykonania spodni z dziurami

W celu stworzenia niepowtarzalnego egzemplarza jeansów w dziurami potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni zapał twórczy oraz nieco znoszone i często zapomniane przez nas spodnie, znajdujące się na samym dnie szafy. Mogą to być jeansy, które niegdyś niefortunnie poplamiły się na udach czy po prostu takie, które nam się znudziły.

Doskonałym fasonem do przeróbki są zarówno klasyczne jeansy, jak i luźne boyfriendy czy ultra – dopasowane rurki. Najważniejsze jest to, aby materiał z którego są wykonane był dobrej jakości i nie zawierał dużej domieszki lycry oraz innych dodatków. Jest to niezwykle istotne, bowiem spodnie z dziurami nie wyjdą tak efektownie na żadnym z innych materiałów, niż stuprocentowy jeans. Jeśli będą one wykonane z innego materiału, wówczas nie będą dobrze się strzępiły oraz nie uzyskają nonszalanckiego efektu postarzenia.

Do wykonania niezwykle efektownych jeansów z dziurami potrzebne są: ostre nożyczki, szydełko lub pęseta, mydełko krawieckie, cienki pisak lub kreda oraz opcjonalnie pumeks.
Warto też uzbroić się w cierpliwość, bowiem wykonanie nonszalanckich dziur zajmuje trochę czasu.

Jak zrobić spodnie z dziurami?

Na początek należy przymierzyć wybrane spodnie i dobrze zastanowić się, w którym miejscu dziury mają się znajdować. Następnie należy rozłożyć spodnie na płaskiej powierzchni i przy pomocy kredy lub pisaka narysować linie, wzdłuż których to będziemy przecinać spodnie.

Warto pamiętać o tym, by linie te nie doprowadzać zbyt mocno do bocznych czy wewnętrznych szwów, bowiem podczas użytkowania nacięte krawędzie mają tendencję do powiększania się, a dziury tuż przy krawędzi szwów nie wyglądają zbyt efektownie.

Aby spodnie prezentowały się stylowo należy po narysowaniu linii naciąć nożyczkami lekki łuk, zamiast prostej linii, bowiem w ten sposób można odzwierciedlić naturalną krzywiznę uda. Trzeba też pamiętać o włożeniu podkładki wewnątrz nogawki spodni, bowiem w przeciwnym wypadku podczas przecinania można również zniszczyć podłoże, na którym się znajdują spodnie.

Następnie należy sięgnąć po pęsetę lub szydełko i z pomocą tych narzędzi usunąć granatowe lub czarne pionowe nitki powstałe wskutek nacięcia. Aby uzyskać spektakularny efekt zwisających, poziomych sznureczków, potrzebne są dwa równoległe nacięcia wykonane w odstępie około 1,5-2 centymetrów. Dzielącą je przestrzeń należy pracowicie wyskubać z pomocą wyżej wymienionych narzędzi.


Jeśli podoba nam się osiągnięty efekt, ale mimo tego chcemy jeszcze urozmaicić wygląd jeansów możemy zrobić na nich ciekawe przetarcia. Do tego celu przyda się wcześniej przyszykowany pumeks. Wystarczy delikatnie potrzeć nim krawędzie nacięć tworzących dziurę, aby uzyskać w pełni zadowalający efekt.

Zamiast pumeksu, można użyć kawałek papieru ściernego lub nieco stępioną, jednorazową maszynką do golenia. Tak czy inaczej niezwykle ważna jest ostrożność oraz wyczucie, bowiem zbyt mocne operowanie narzędziami może spowodować znaczne powiększenie się dziury, co może nie wyglądać zbyt estetycznie. W taki oto sposób można uzyskać wymarzone spodnie z dziurami, nie ponosząc wygórowanych kosztów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *