Wiele osób zastanawia się, jak uratować sfilcowany sweter. Mogłoby się wydawać, że takie ubranie nadaje się jedynie do wyrzucenia. Nic bardziej mylnego! Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby przywrócić jego dobry stan. Trzeba zaznaczyć, że niżej opisane metody można również wykorzystać podczas odświeżania innych elementów garderoby np. sukienek. Oczywiście rozciągnięcie skurczonego swetra nie zawsze przynosi oczekiwany skutek. Właśnie dlatego lepiej jest zapobiegać, niż usuwać skutki błędnej pielęgnacji odzieży.
Czy sfilcowany sweter trzeba wyrzucić?
Nie każdy wie, jak odfilcować sweter. Pewne jest to, że nie należy podejmować decyzji o jego wyrzuceniu zbyt szybko. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się przywrócić mu puszystość oraz pierwotny rozmiar. Odzież filcuje się w praniu, a więc należy zachować dużą ostrożność podczas ich czyszczenia. Nie można dopuścić do trwałego zbicia się materiału, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo tego, że ubranie nie będzie nadawać się do ponownego użytku. Warto stosować się do poniższych wskazówek:
1. Przed rozpoczęciem prania należy sprawdzić wskazania producenta, które znajdują się na metce. Niektóre swetry powinny być prane wyłącznie ręcznie. Dotyczy to przede wszystkim modeli wykonanych z delikatnych materiałów, które są podatne na przypadkowe uszkodzenia. Osoby, które odcięły metkę lub napisy znajdujące się na niej zostały starte mają większy problem. Przede wszystkim należy określić rodzaj materiału. Informacji dotyczących jego prania warto szukać w sieci.
2. W przypadku pralki automatycznej należy ustawić odpowiedni program. Należy pamiętać, że czasami bezpieczniej jest prać sweter w najsłabszym trybie, niż doprowadzić do jego zniszczenia. Mocne wirowanie może okazać się zabójcze dla naszych ubrań.
3. Środki czyszczące również mają duże znaczenie. Powinny być one dopasowane do materiału, z którego został wykonany sweter. Zmniejsza to prawdopodobieństwo pojawiania się niepożądanych zjawisk.
Jak postępować z sfilcowanym swetrem?
Nie każdy wie, jak przywrócić puszystość swetra, a także sprawić, by prezentował się on jak dawniej. W przypadku wełny najlepiej jest zastosować sposób z zamrażalką. Opisywana metoda jest bardzo prosta oraz niekłopotliwa w realizacji, a więc każdy powinien sobie poradzić. Należy:
1. Delikatnie zwilżyć wełniany sweter. Bardzo ważne jest to, aby nie był on całkowicie mokry. Nadmiar wody można relatywnie łatwo usunąć. Z pewnością nie należy wyżynać ubrania w rękach, gdyż w ten sposób można doprowadzić do jego niezamierzonego rozciągnięcia. Najlepiej jest odsączyć wilgoć za pomocą suchych ręczników.
2. Kolejnym krokiem jest umieszczenie odzieży w woreczku foliowym – oczywiście musi on posiadać odpowiedni rozmiar. Szczelnie go zawiązujemy, a następnie wkładamy do zamrażalnika na około 5 godzin.
3. Wyjmujemy sweter z zamrażalki, a następnie rozkładamy do na płasko. Najlepiej umieścić go na suchym ręczniku. Ubranie będzie stopniowo powracać do temperatury pokojowej. W tym czasie możemy nadawać mu pożądaną formę poprzez rozciąganie. Nie można jednak robić tego zbyt mocno, gdyż można doprowadzić do zdeformowania materiału, a nawet jego przedziurawienia.
Powyższa metoda może nie zadziałać w przypadku, gdy sweter jest bardzo mocno sfilcowany. Wiele więc zależy, w jakim stanie się on znajduje. Przywrócenie mu puszystości nie stanowi żadnego wyzwania. Wystarczy zastosować specjalną golarkę do ubrań, która kosztuje kilka złotych. Alternatywą jest zwykła maszynka do golenia, jednak trzeba posługiwać się nią z należytą rozwagą.