Tęgość obuwia – co to jest i jak ją dobrać?

Najwygodniejsze buty to takie, które są indywidualnie dopasowane do stóp. Pod uwagę należy wziąć wtedy nie tylko ich długość, lecz również szerokość. Gdy stopy są wąskie albo szerokie, kluczowym parametrem przy ich wyborze jest tęgość. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest tęgość buta?

Każda stopa wygląda inaczej. Na jej budowę ma wpływ wiele czynników, w tym sylwetka czy wady ortopedyczne. Zatem dwie osoby noszące taki sam rozmiar obuwia mogą potrzebować go w dwóch różnych tęgościach. Co znaczy tęgość buta?

Parametr tęgości odnosi się go szerokości buta, jednak w rzeczywistości składa się na niego kilka osobnych wymiarów, które związane są z jego budową.

Jak zmierzyć tęgość buta? Sprawdź poniższe wymiary i porównaj je z tabelą producenta:
– obwód i szerokość w przedstopiu – mierzone za palcami
– obwód w podbiciu
– szerokość w pięcie

Sprawdź czym są spodnie paper bag! 

Tęgość wyrażana jest za pomocą liter. Warto jednak wskazać, że skala tęgości nie jest ujednolicona, dlatego producenci mogą stosować nie tylko różne oznaczenia tęgości, lecz też mogą one odnosić się do innych szerokości obuwia.

Rodzaje tęgości obuwia

Wśród najczęściej stosowanych oznaczeń tęgości obuwia znajdują się:
– Tęgość E, F – to obuwie przeznaczone dla stóp wąskich. Gdy często zdarza się, że buty spadają ze stóp, odstają, poruszają się we wnętrzu obuwia nawet przy prawidłowo dobranym rozmiarze, warto poszukać modeli o takiej tęgości.
– Tęgość D, G – jest to standardowa szerokość obuwia, która przeznaczona jest dla większości stóp. Gdy producent nie oznacza tęgości, w takim przypadku odnosi się ona najczęściej do tych parametrów.
– Tęgość H – to obuwie przeznaczone na szerszą stopę. Gdy masz masywniejszą stopę, haluksy, a buty uciskają po bokach czy są zbyt wąskie w pięcie lub cholewce, wtedy warto poszukiwać par z taką tęgością.
– Tęgość I, J, K, M – takie tęgości stosowane są do oznaczenia obuwia medycznego, które przeznaczone jest dla osób z wadami ortopedycznymi stóp, po zabiegach, w okresie rehabilitacji. Także mogą być one używane przy stopie cukrzycowej.

Buty dla fanów motoryzacji – Puma BMW! 

Jak wybrać obuwie o odpowiedniej tęgości?

Właściwie dobrana tęgość obuwia to taka, która nie powoduje nadmiernego ucisku stopy ani też nie wywołuje efektu jej poruszania się w bucie. Gdy zatem po przymierzeniu buta i przejściu kilku kroków stopa znajduje się w komfortowej pozycji, oznacza to, że tęgość została właściwie dobrana.

Aby obuwie było komfortowe, warto postawić na to dobrej jakości – wykonane ze skóry naturalnej czy technicznych materiałów, na przykład przewiewnych siateczek. Ważna jest też wyprofilowana wkładka podnosząca wygodę.

W sklepach można znaleźć różne rodzaje obuwia o wąskiej i szerszej konstrukcji. Największy asortyment dostępny jest w dobrych salonach obuwniczych, a także w sklepach internetowych. Z kolei obuwie ortopedyczne zakupić można w sklepach medycznych – działają one również w internecie.

Sprawdź jakie męskie buty zimowe wybrać na chłodniejsze dni?

Warto pamiętać o tym, że przy zakupach w sklepie online konsument ma prawo do skorzystania ze zwrotu. Można zatem zakupić buty z dostawą do domu, a gdy okaże się, że nie pasują, oddać je do sklepu i odzyskać pieniądze.

Spodnie paper bag – fason, który musisz poznać!
Jaki kolor paznokci do granatowej sukienki? Ten manicure od razu przyciąga wzrok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close My Cart
Close Recently Viewed
Close
Close
Kategorie