Tkanina lyocell. Co to za materiał? Właściwości, pranie i prasowanie lyocellu

Do produkcji materiałów tekstylnych stosuje się różne włókna. Jednym z nich jest lyocell. Co to jest lyocell? Czym dokładnie wyróżniają się tkaniny z tych włókien? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Czym jest lyocell?

Z lyocellu szyje się obecnie coraz więcej produktów – ubrania, artykuły tekstylne do wnętrz, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie – co to jest lyocell? Ze względu na swój wygląd oraz układanie się na sylwetce materiał ten często bywa nazywany sztucznym jedwabiem. Wynika to z właściwości surowca, z którego jest on wykonany.

Tkanina lyocell co to za materiał? Pod względem swojego składu chemicznego lyocell to materiał powstający z masy celulozowej. Masa ta wytwarzana jest z celulozy, która pochodzi z roślin, głównie drewna. Odpowiednia obróbka surowca roślinnego z użyciem środków chemicznych pozwala na wytworzenie włókien. Mogą być one farbowane na różne kolory.

Metoda otrzymywania lyocellu została opracowana w 1972 roku przez zespół pracowników zakładu tekstylnego Enka działającego w Stanach Zjednoczonych. Lyocell określany jest również jako tencel.

Lyocell – właściwości

Pod względem swoich właściwości włókna lyocellu są podobne do bawełnianych lub lnianych. Mają jednak kilka zalet, które wyróżniają je na ich tle. To powoduje, że obecnie spotykane są coraz częściej w branży tekstylnej i cenione są przez wielu użytkowników.

Ze względu na swoją specyfikę lyocell może doskonale imitować różne rodzaje tkanin, na przykład jedwab naturalny, zamsz i skórę naturalną, tkaniny dresowe.

Tkanina lyocell czy się gniecie? To często zadawane pytanie. Ze względu na swoją budowę włókna te nie są podatne na zagniecenia, co jest ich dużym atutem. Są bardzo wytrzymałe, dlatego wykonane z nich tekstylia mogą posłużyć na wiele lat. Ponadto są bardzo przyjemne w dotyku, miękkie, oddychające, dlatego korzysta się z nich bardzo komfortowo.

Główne właściwości lyocellu:
– miękki i przyjemny w dotyku
– chłonny
– elastyczny
– oddychający
– odporny na zagniecenia
– bardzo mocny na sucho i mokro
– łatwy do utrzymania w czystości
– przyjazny dla środowiska naturalnego

Jakie ubrania szyje się z lyocellu?

Tkaniny z lyocellu mają bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od ich faktury i grubości mogą być one używane do szycia sukienek, spódnic, koszuli, spodni czy okryć wierzchnich.

Jak prać i prasować odzież z lyocellu?

Lyocell jest łatwy w pielęgnacji, ale zalecenia dotyczące jego prania i prasowania zależne są od dokładnego składu tekstyliów. Włókno to często mieszane jest z innymi, na przykład z bawełną, wiskozą.

Ubrania z lyocellu można prać w pralce. Rekomendowana temperatura to 30 stopni Celsjusza, ale również można prać je do 60 stopni Celsjusza. Najlepiej wybrać program dla tkanin delikatnych. Suszenie może odbywać się w suszarce automatycznej lub na zwykłej suszarce stojącej.

Lyocell może być prasowany na najniższej temperaturze. Tkaniny te mają jednak tendencję do wyświecania przy bezpośrednim zetknięciu się z żelazkiem. Właśnie dlatego zaleca się ich prasowanie przez ściereczkę.

Kilka pomysłów na prezent dla 40-latki
Puma BMW – męskie buty sportowe dla fanów motoryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close My Cart
Close Recently Viewed
Close
Close
Kategorie