Wyprzedaże i promocje modowe

W jaki sposób uratować zafarbowaną odzież?

Pralka automatyczna to bardzo wygodny sprzęt, niemniej brak umiejętności właściwej segregacji kolorowych ubrań może doprowadzić do ich zniszczenia. Poszczególne ubrania powinno zawsze prać się z podobnymi kolorami, a więc białe razem, a ciemniejsze osobno. W jaki sposób można uratować zafarbowaną odzież?

Skorupki z jajek – idealny sposób na uratowanie zafarbowanych w praniu ubrań

Wrzucenie do pralki skorupek z jajek jest jednym z wielu skutecznych sposobów na uratowanie zafarbowanego prania. Ponadto posiadają one łagodne działanie wybielające, zatem warto dodawać je do pralki, podczas prania jasnych ubrań. Istotną zaletą skorupek z jajek jest to, że w przeciwieństwie do dostępnych na rynku wybielaczy, nie niszczą one tkaniny. Warto wiedzieć o tym, że nie należy ich wsypywać bezpośrednio do bębna. Najpierw trzeba je umieścić w lnianym lub muślinowym woreczku, dobrze zawiązać, a następnie włożyć do pralki. Wrzucając skorupki od jajek bez jakiejkolwiek osłony spowodowałoby , że po zakończeniu prania musielibyśmy wydłubywać je z wypranej odzieży. Ilość skorupek należy zawsze dostosować do intensywności zabrudzenia poszczególnych ubrań. W trudniejszych przypadkach można pokusić się o użycie kilku woreczków ze skorupkami.

Liść laurowy – czyli jak odbarwić zafarbowane ubrania

Przez większość gospodyni domowych liście laurowe jest znane jako niezastąpiona przyprawa w kuchni. Tymczasem sprawdza się ona równie doskonale w łazience. Już nasze babcie stosowały wywar z liści laurowych do wywabiania uciążliwych plam. W tym celu należy dość dużą ilość przyprawy zalać wodą, a następnie doprowadzić do wrzenia. Gdy płyn ten trochę przestygnie, wówczas należy włożyć do niego zafarbowane pranie i trzymać do czasu, aż wywar całkowicie ostygnie. W dalszej kolejności odzież należy ponownie wyprać. Namaczanie i wielokrotne pranie to również doskonały sposób na uratowanie zafarbowanych ubrań. Co prawda jest to dość żmudny oraz długotrwały proces, ale wydaje się ze czasem warto poświecić trochę czasu, aby przywrócić naszej garderobie pierwotny kolor.

Zafarbowane ubrania ocet, a sok z cytryny

Sok z cytryny oraz ocet kuchenny to produkty, które posiadają dość silne działanie wybielające. W celu wzmocnienia efektu końcowego warto do soku z cytryny dodać odrobinę soli, sody oczyszczonej czy też proszku do pieczenia. Ta od lat sprawdzona metoda najlepiej sprawdza się przy białych ubraniach, które to zostały zafarbowane podczas prania z kolorowymi tkaninami. Świetnym sposobem na uratowanie zafarbowanych ubrań jest również użycie kuchennego octu. W tym celu wystarczy wlać do miski roztwór wody z octem, a następnie namaczać w niej ubrania przez kilkanaście godzin. Po zakończeniu odplamiania odzież należy ponownie wyprać.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia, a ratowanie zafarbowanych podczas prania ubrań

Wśród produktów spożywczych wykorzystywanych bardzo często do ratowania zafarbowanej odzieży należy soda oczyszczona oraz proszek do pieczenia. Te powszechnie używane przez panie domu w kuchni produkty spożywcze doskonale nadają się nie tylko do przyrządzania pysznych ciast, lecz także znalazły zastosowanie w łazience. Ponadto soda oczyszczona jest bardzo często wykorzystywana przez wiele kobiet do pielęgnacji twarzy. W celu odbarwienia zafarbowanych ubrań należy rozpuścić kilka opakowań sody w wodzie, a następnie namaczać w niej przez kilkanaście godzin zniszczone podczas prania ubrania. Do przygotowanego roztworu warto też dodać proszek do pieczenia, bowiem jego działanie jest bardzo podobne. Po dokładnym namoczeniu zafarbowanej odzieży należy ja wyjąć z roztworu i ponownie wyprać w pralce. Warto wiedzieć o tym, że powyższe metody nie zawsze są w pełni skuteczne po jednorazowym zastosowaniu, zatem czasem czynność odbarwiania tkanin trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Często warto połączyć kilka sposobów jednocześnie, a więc na przykład metodę z liściem laurowym z sodą oczyszczoną. Co prawda odbarwianie bardzo delikatnych tkanin może doprowadzić do ich zniszczenia, ale te naturalne metody z pewnością działają znacznie łagodniej, niż dostępne na rynku detergenty i wybielacze. Ponadto są one w pełni przyjazne dla środowiska, zatem warto je wypróbować.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *