Wyprzedaże i promocje modowe

Czy bawełniane torby są faktycznie egologiczne?

Powszechnie uważa się, że torby ekologiczne bawełniane są znacznie lepszym i przyjaźniejszym dla środowiska rozwiązaniem niż wykorzystywana powszechnie plastikowa torba. Torba ekologiczna na zakupy jednoznacznie oznacza, że muszą to być torebki szmaciane. Czy jednak torby na zakupy bawełniane są faktycznie tak ekologiczne?

Wyniki prowadzonych badań

Przez lata organizacje ekologiczne zgodnie starały się przekonać konsumentów, że torby zakupowe materiałowe są znacznie lepszym i przyjaźniejszym środowisku rozwiązaniem niż torebki wykonane ze sztucznych materiałów. Do wpływania na świadomość klientów włączyła się nawet unia europejska, która zmusiła handlowców do pobierania opłat za torebki foliowe, aby w użyciu częściej były torby na zakupy materiałowe.

Przeczytaj również: Dobór odpowiedniej torebki do koronkowej sukienki

Jak się jednak okazuje, ekologiczne torby nie są wcale tak ekologiczne, jak można było przypuszczać. Według badań, które sprawdzały eko torby na zakupy, przeprowadzonych przez duńskie ministerstwo środowiska, a także Brytyjską Agencje środowiska, torba plastikowa jest o wiele ekologiczniejszym rozwiązaniem niż siatki na zakupy z materiału. Mało tego, w wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że wybierając materiał na torby zakupowe, torba materiałowa na zakupy powinna być na ostatnim miejscu. Wszystko z powodu faktu, że torby na zakupy z materiału musiałyby być użyte ponownie aż tysiąc razy, aby mieć ten sam wpływ na środowisko, co cienkie torebki plastikowe. Ten sam wniosek wysnuty został o wiele wcześniej przez Brytyjczyków, którzy obliczyli, że torba na zakupy bawełniana musiałaby być użyta około 131 razy więcej niż torba plastikowa, żeby być przyjaźniejsza środowisku.

Wszystko z powodu faktu, że torba na zakupy płócienna wymaga zastosowania o wiele większych nakładów do ich produkcji niż torby plastikowe, przez co torby materiałowe nie są aż tak eko.

Co więc należy zrobić?

Czy oznacza to zatem, że ekologiczne torby bawełniane o mit i nie należy sobie zawracać nimi głowy? Nie do końca, ponieważ w obu badaniach materiałowe torby oceniane były w podobny sposób, czyli ze względu na ich cykl życia. Sprawdzane było zatem to, jak został pozyskany materiał, aż po wyrzucenie torebki do śmieci. Problem jednak w tym, że każdy z materiałów ma swoje mocne i słabe strony.

Przykładowo torby materiałowe rozkładają się szybciej, jednak wymagają dużo nakładów na produkcję. Jednocześnie ekologiczne torby na zakupy mają znacznie mniejszy wpływ na zanieczyszczenie wód. Mało kto wie, ile rozkłada się papier, jednak każdy z nas wie, że czas dla plastiku liczony jest w setkach lat. A jednak torebki plastykowe są znacznie tańsze np. w transporcie niż papier.

Jak zatem widać, nie można jednoznacznie powiedzieć, że producent toreb ekologicznych bardziej lub mniej truje środowisko, a torby bawełniane warszawa mają większy wpływ na ratowanie świata niż torby papierowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *