Wyprzedaże i promocje modowe

Jak dbać o zamsz? Czyszczenie i impregnacja butów zamszowych

Obuwie zamszowe to świetny wybór na wiele okazji. Z zamszu tworzy się modne czółenka, seksowne kozaki czy eleganckie półbuty. Jak dbać o buty zamszowe? Sprawdź te porady!

 

Czym jest zamsz?

Zamsz to rodzaj wyprawionej skóry zwierzęcej, która pozbawiona została swojej wierzchniej, licowej warstwy. Z tego względu skóra zamszowa ma charakterystyczny meszek, jest miękka, elastyczna i chłonna.

Skóra zamszowa używana jest do produkcji obuwia, ale również odzieży wierzchniej jak kurtki, płaszcze, galanterii jak rękawiczki, paski czy torebki.

Przeczytaj o sprawdzonych sposobach farbowania spodni. 

 

Jak zadbać o zamszowe obuwie?

Buty z zamszu przyciągają uwagę swoim eleganckim wyglądem. Warto jednak pamiętać o tym, że w porównaniu do skóry licowej będą one wymagały specjalnej pielęgnacji. Zatem, jak dbać o zamsz?

Pielęgnacja zamszu składa się z dwóch etapów – jego wyczyszczenia oraz impregnacji. Do tego celu trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki i akcesoria do obuwia. Sprawdź, jak dbać o buty zamszowe krok po kroku!

Kosmetyki i akcesoria do zamszowych butów

Do zamszowego obuwia warto zastosować:
– szczoteczkę do zamszu albo kostkę do zamszu – ich specjalna budowa pozwala na oczyszczenie skóry z zabrudzeń i nie niszczy jej faktury,
– preparaty do czyszczenia zamszu – pomagają w usuwaniu zabrudzeń, najczęściej mają formę sprayu albo pianki,
– impregnaty do zamszu – tworzą na skórze nieprzemakalną warstwę, która dodatkowo chroni przed brudem i ułatwia czyszczenie.

W sprzedaży można znaleźć również farby do zamszu – renowatory. To kosmetyki stosowane w celu przywrócenia skórze oryginalnego koloru. Mają formę sprayu.

Uwaga! Do zamszu nie stosuj kosmetyków przeznaczonych do skóry licowej, ponieważ mogą spowodować jego uszkodzenie.

Impregnacja butów zamszowych

Pierwsza impregnacja butów zamszowych powinna odbyć się jeszcze przed ich użyciem. Impregnat to kosmetyk, który chroni przed wilgocią i brudem.

Impregnaty mają postać sprayu, dlatego są bardzo łatwe w nakładaniu. Wystarczy tylko spryskać nimi obuwie zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.

Sprawdź jak szybko wysuszyć buty! Poznaj sprawdzone sposoby.

Warto pamiętać o tym, że impregnacja butów zamszowych powinna być powtarzana po każdym czyszczeniu butów.

Czyszczenie butów zamszowych

Aby usunąć zabrudzenia osadzone na obuwiu zamszowym, należy zastosować specjalne szczotki albo kostki oraz preparaty czyszczące.

Na początku usuń z obuwia suche zanieczyszczenia za pomocą szczoteczki lub kostki. Gdy buty są zabłocone, zaczekaj, aż błoto wyschnie. Potem możesz zastosować preparaty czyszczące, na przykład w piance lub sprayu. Na koniec buty należy poddać impregnacji.

Uwaga! Gdy obuwie zamszowe zmoczy się, nie należy suszyć go na kaloryferze lub w pobliżu innego źródła ciepła, ponieważ może spowodować to skurczenie i uszkodzenie skóry.

Kiedy lepiej włożyć inne buty niż zamszowe?

Zamsz jest delikatny i podatny na zabrudzenia, zatem wtedy, gdy nie chcesz go zniszczyć, zdecyduj się na inne buty. Deszczowa lub śnieżna pogoda to główne zagrożenie dla zamszowych butów.

Obuwie z zamszu najlepiej nadaje się na suchą pogodę, ponieważ wtedy nie jest ono narażone na szybkie zniszczenie, a także można oszczędzić czas na jego czyszczeniu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *