Wyprzedaże i promocje modowe

Jak pozbyć się rdzy z ubrania?

Moment nieuwagi niestety wystarczy, aby nieodwracalnie zabrudzić ukochaną część garderoby. Wiele plam jest dość łatwych do usunięcia, ale czy da się usunąć z odzieży rdzę? Jest to jedna z najbardziej upartych plam, ale na szczęście – można sobie z nią poradzić!

Jak usunąć rdzę z ubrania?

Plamy z rdzy potrafią być naprawdę kłopotliwe, a ich pozbycie się jest niezwykle trudne. Na szczęście, trudne nie oznacza niemożliwe. Pierwszą z metod, które możesz wypróbować, jest zakup specjalnego odplamiacza przeznaczonego do wywabiania właśnie takich plam.

Jego cena waha się w granicach kilkunastu złotych. Ważne jest, aby zastosować środek dokładnie tak, jak nakazuje to producent: tylko wtedy możemy mieć pewność, że zadziała tak, jak należy.

Białe ubranie a plama z rdzy

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć plamy z rdzy na białym ubraniu, czytaj dalej. Choć białe ubrania świetnie się prezentują, niestety równie świetnie ukazują wszelkie mankamenty – w tym plamy.

W przypadku usuwania plam z rdzy na jasnym czy białym ubraniu konieczne jest możliwie jak najszybsze działanie. Znacznie łatwiej będzie się pozbyć rdzawej plamy, jeśli spróbujesz ją usunąć na świeżo, zanim zabrudzenie wyschnie i dokładnie wniknie w materiał.

Uwaga! Plam z rdzy NIE należy pocierać wilgotną szmatką. To doprowadzi jedynie do dalszego rozprowadzenia rdzy i tym samym znacznego powiększenia plamy.

  •  

Na ratunek dla bieli – cytryna!

Świetną metodą na pozbywanie się rdzawych plam jest sok z cytryny. Aby usunąć z białego ubrania rdzę, należy wycisnąć sok z owocu do kubeczka i dokładnie usunąć pestki i ewentualne błonki. Następnie, plamę należy bardzo delikatnie natrzeć świeżym sokiem czystą ściereczką lub niewielką, czystą gąbeczką. Chodzi o to, by nasączyć plamę – ale nie pocierać jej.

Następnie należy odczekać, aż sok dokładnie wchłonie się w plamę i wyprać odzież w sposób określony na metce. Jeśli zabrudzenie nie zostało usunięte całkowicie – nie martw się. Niekiedy dokładne pozbycie się plamy z rdzy wymaga ponownego zastosowania tej metody na ubraniu.

Pamiętaj jednak, że sok z cytryny może niszczyć niektóre materiały. Z tego względu lepiej jest w pierwszej kolejności wypróbować go na niedużej, niewidocznej powierzchni – aby upewnić się, że tkanina pozostanie nienaruszona.

Zobacz jak usunąć plamę z lakieru do paznokci na ubraniu. 

Czym usunąć rdzę z ubrania w innych odcieniach niż biel?


Tutaj działanie jest nieco utrudnione, gdyż przede wszystkim należy zadbać o to, aby nie uszkodzić koloru. W przypadku wszelkich innych barw niż biały, do usuwania plam z rdzy doskonale sprawdzi się proszek do pieczenia.

Analogicznie jak sok przy jasnych ciuchach, tak i tutaj – proszek do pieczenia (można rozrobić go z wodą, aby uzyskać pastę) powinien znaleźć się wyłącznie na plamie. Jeśli materiał jest szczególnie delikatny, lepiej przeprowadzić test w niewidocznym miejscu.

Rdza na butach – jak sobie poradzić?

Niestety, usuwanie tego typu zabrudzeń z obuwia jest znacznie trudniejsze niż w przypadku odzieży. Jeśli zależy Ci, aby buty nie zniszczyły się podczas prób, lepiej jest zanieść je do szewca lub pralni chemicznej (o ile nadają się do tego typu czyszczenia).

  •  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *