Lyocell – czym jest ten materiał? Właściwości i zastosowanie lyocellu

Tkanina jak lyocell, także występująca pod nazwą tencel, jest stosowana głównie do szycia odzieży. Co warto wiedzieć na temat lyocellu? Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego materiału!

Czym jest lyocell?

Dzisiaj spotykany jest coraz częściej, ponieważ ze względu na proces produkcji i właściwości marki odzieżowe wybierają go bardzo chętnie – lyocell co to za materiał?

Lyocell (tencel) jest rodzajem włókna sztucznego, celulozowego zaliczanego do III generacji, które powstaje z wykorzystaniem pulpy drzewnej. Technika produkcji lyocellu została opracowana w Stanach Zjednoczonych w 1972 roku.

Bawełna – co warto o niej wiedzieć? Właściwości włókien bawełnianych.

Proces produkcji lyocellu polega na rozpuszczeniu celulozy z wykorzystaniem substancji jak n-tlenek n-metylomorfoliny (NMMO). Następnie powstała pulpa jest przepuszczana przez filtry i głowice, które formują włókna. Na koniec łączone są one w gotowy materiał.

W porównaniu z wiskozą metoda produkcji lyocellu jest bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego. NMMO nie jest toksyczny, a do wytwarzania z niego włókien wykorzystuje się małe ilości wody.

Lyocell – właściwości materiału

Pod względem swoich właściwości lyocell łączy sobie cechy bawełny i wiskozy. Może przybierać różne faktury, na przykład przypominać jedwab, skórę licową lub zamsz. Nazywany jest także sztucznym jedwabiem.

Często pojawiającym się pytaniem jest też: lyocell czy się gniecie? W porównaniu z innymi typami tkanin lyocell nie gniecie się tak mocno, dlatego bardzo dobrze nadaje się na sukienki czy bluzki.

Ubrania z wiskozy: czym jest wiskoza i jakie ma właściwości?

Zalety lyocellu:
– Jest miękki i przyjemny w dotyku, dlatego jest tak wygodny w noszeniu.
– Przepuszcza powietrze – zapewnia komfort nawet podczas gorących dni, pomagając w regulacji temperatury ciała.
– Ma wszechstronne zastosowanie – najczęściej wykonuje się z niego odzież, ale także stosowany jest do produkcji innych artykułów tekstylnych jak pościel, opatrunki medyczne.
– Nie gniecie się, dlatego zachowuje estetykę podczas użytkowania.
– Może być farbowany i wykańczany na różne sposoby, aby uzyskać efektowny wygląd.
– Wyróżnia się wysoką wytrzymałością – zarówno na sucho, jak i na mokro, dlatego wykonana z niego odzież może służyć latami.
– Jest przyjazny dla środowiska naturalnego – jego produkcja nie obciąża go tak mocno jak wiskoza.
– Jest biodegradowalny – podlega kompostowaniu i już w około 6 tygodni ulega rozłożeniu, dlatego wpisuje się popularny teraz trend ekologicznych ubrań.

Przeczytaj także  Czapka z daszkiem. Sprawdź modne stylizacje damskie!

Wady lyocellu:
– Wymaga silnych barwników – jest farbowany chemicznie, a jego barwniki mogą być niebezpieczne dla środowiska.
– Wysoka cena – ubrania wykonane z lyocellu są droższe od wiskozy, bawełny.

Jak prać i suszyć odzież z lyocellu?

Lyocell jest tkaniną, która może być prana zarówno w pralkach, jak i ręcznie. Bardzo cienkie sploty najlepiej prać ręcznie, natomiast te grubsze nadają się do prania w pralce. Pranie może odbywać się w zwykłej pralce automatycznej z użyciem wody i detergentu albo jako pranie chemiczne. Najlepiej prać lyocell na programie przeznaczonym dla odzieży delikatnej albo syntetycznej. Zalecana temperatura prania to 30 stopni. Lyocell po wypraniu zaleca się suszyć na płasko. Dokładne informacje o zalecanej pielęgnacji ubrań z lyocellu można znaleźć na ich metkach.
Ubrania z wiskozy: czym jest wiskoza i jakie ma właściwości?
Jaką sukienkę włożyć do czarnych rajstop? Modne stylizacje + poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój wózek
Ostatnio oglądane
Kategorie