Wyprzedaże i promocje modowe

Ubrania z wiskozy: czym jest wiskoza i jakie ma właściwości?

Wiskoza jest jednym z często stosowanych włókien w branży odzieżowej. Ma pochodzenie naturalne, ponieważ produkowana jest z celulozy, ale jest zaliczana do kategorii tkanin sztucznych, ponieważ wytwarzana jest z użyciem zaawansowanych procesów chemicznych. Czym charakteryzują się ubrania z wiskozy? Czy warto je kupować?

Wiskoza – co to jest?

Włókna wiskozowe to typ włókien powstających na skutek procesów chemicznej obróbki głównego składnika drewna – celulozy.

Proces produkcji celulozy:
Celuloza, która używana jest do wytwarzania wiskozy, jest pozyskiwana z masy drzewnej, głównie drzew iglastych, na przykład jak sosna czy świerk.

Sprawdź jak dopasować torebkę do sylwetki! 

Następnie masa ta poddawana jest działaniu specjalnych środków chemicznych, w tym ługu sodowego oraz dwusiarczku węgla, co prowadzi do powstania soli sodowej ksantogenianu celulozy.

Po rozpuszczeniu tego związku w roztworze zasady sodowej powstaje celuloza w formie płynu. Ma ona gęstą, ciągnącą się konsystencję i dzięki odpowiedniemu przetłaczaniu przez drobne dysze w roztworze kwasu siarkowego tworzy włókna.

Inne materiały podobne do celulozy:
– lyocell (tencel)
– rayon

Właściwości wiskozy

Często można spotkać się z pytaniem: wiskoza materiał sztuczny czy naturalny? Trudno jednoznacznie na nie odpowiedzieć, ponieważ do produkcji wiskozy stosowane są naturalne składniki, ale sam proces wykorzystuje wiele substancji chemicznych.

Sprawdź modę lat 70: style, ubrania i inspiracje!

Zatem, czy w zestawieniu jak wiskoza czy poliester lepsza jest wiskoza? Gdy szukamy tkanin bazujących na włóknach naturalnych, warto zdecydować się na wiskozę, ponieważ poliester jest tworzywem sztucznym. Warto jednak podkreślić, że niektóre ubrania z poliestru mają w określonych sytuacjach lepsze właściwości niż wiskoza, na przykład w przypadku odzieży sportowej.

Włókna wiskozowe mają określone zalety i wady. Co warto o nich wiedzieć?

Zalety wiskozy:
– przewiewna, przepuszcza powietrze
– miękka, miła w dotyku
– wysoce elastyczna jako dzianina
– ma naturalne pochodzenie
– łatwa w praniu

Wady wiskozy:
– ma tendencje do gniecenia
– w wyższych temperaturach może się kurczyć
– może wyświecać się podczas prasowania
– proces produkcji wykorzystuje silne chemikalia

Jakie ubrania szyje się z wiskozy?

Z wiskozy powstają tkaniny o różnorodnym wyglądzie, dlatego włókno to ma szerokie zastosowanie.

Wiskoza jest spotykana jako:
– rozciągliwa dzianina o drobnych oczkach
– cienka tkanina podobna do bawełny
– połyskliwa tkanina satynowa

Trampki w jeszcze niższych cenach – jaki model warto wybrać?

Z tak różnorodnych typów tkanin powstają między innymi sukienki, spódnice, bluzki, koszule, swetry, spodnie, spodenki. Wiskoza używana jest również do szycia podszewek w płaszczach, kurtkach, sukienkach czy spódnicach. Wtedy stosuje się tkaniny wiskozowe, także gładkie tkaniny satynowe.

Pytanie: czy wiskoza się rozciąga? Tak i jest to jeden z głównych atutów dzianin wiskozowych. Dzięki swoim właściwościom doskonale nadają się do szycia obcisłych, dopasowanych do ciała ubrań, na przykład sukienek, bluzek, które podkreślają figurę, ale jednocześnie są komfortowe w noszeniu.

Zatem ubrania z wiskozy to dobry wybór do garderoby na każdą porę roku!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *