Wyprzedaże i promocje modowe

Bawełna – co warto o niej wiedzieć? Właściwości włókien bawełnianych

Bluzki, spodnie, jeansy, koszule, bielizna czy swetry – z bawełny szyje się różnorodne ubrania. Jakie właściwości ma bawełna? Jak rozpoznać wysokiej jakości materiał z tego włókna? Jak pielęgnować bawełnianą odzież?

Bawełna – o materiale

Bawełna jest włóknem powstającym z rośliny o tej samej nazwie (łac. Gossypium). Dzisiaj jest najczęściej stosowanym włóknem do produkcji odzieży i innych typów tekstyliów.

Człowiek wykorzystuje bawełnę już od wielu wieków. Pojawiają się doniesienia, że używali jej już Egipcjanie. Historyk grecki Herodot pisał o niej jako o „drzewnej wełnie”. Początkowo głównym producentem bawełny były Indie, natomiast w okresie rewolucji przemysłowej w XVIII wieku zaczęto wytwarzać ją na szeroką skalę w Europie.

Sukienka w kwiaty – kobieca kreacja na każdą okazję! 

W przypadku materiału jak bawełna właściwości jej włókien to głównie przewiewność, oddychalność, chłonność, miękkość, trwałość.

Z włókien bawełnianych powstaje gama tkanin i dzianin, które są obecnie podstawą przemysłu tekstylnego.

Wybrane rodzaje materiałów bawełnianych:
– płótno bawełniane, perkal – cienka tkanina o splocie płóciennym, używana na koszule, pościel, wytrzymała i przyjemna w dotyku
– dżersej bawełniany – z dodatkiem elastanu albo poliestru dla większej rozciągliwości
– aksamit, welur – wyróżnia się miękką, pluszową fakturą z połyskiem
– jeans – jedna z najpopularniejszych tkanin bawełnianych, mocna i wytrzymała
– kreton – usztywniana tkanina bawełniana, stosowana często do produkcji tekstyliów domowych, letnich sukienek
– sztruks – tkanina o charakterystycznych pasach

Jak wybrać dobrej jakości ubrania z bawełny?

Bawełniane materiały różnią się swoją jakością, co przekłada się także na ich komfort użytkowania oraz na trwałość.

Aby kupić dobrą koszulkę t-shirt z bawełny, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na grubość splotu. Im będzie on grubszy, czyli im więcej nici będzie zawierać, tym będzie bardziej wytrzymały i trwały. Cienkie tkaniny bawełniane są bardziej podatne na rozerwania niż te grubsze, więc zakup koszulki o większej gramaturze spowoduje, że posłuży ona na dłużej.

Modna biżuteria, czyli jakie dodatki warto wybierać w 2021 roku!

Warto też wskazać na sposób wykonania włókien bawełnianych. Na uwagę zasługuje bawełna czesana, czyli tak zwana bawełna ringspun. Proces jej produkcji jest dłuższy, a przez to droższy, ale bawełna ta jest bardziej przyjemna w dotyku, miękka, a także wysoce odporna na uszkodzenia.

Na komfort noszenia bawełny wpływa też jej elastyczność. To, czy bawełna się rozciąga, zależy głównie od typu tkaniny. Tkaniny jak płótno cechują się niższą rozciągliwością lub nawet brakiem rozciągliwości w stosunku do dzianin jak dżersej.

Pranie, suszenie i prasowanie bawełny

Bawełniane ubrania należy odpowiednio pielęgnować. Zaleca się pranie w maksymalnie 60 stopniach, także z dodatkiem płynów do płukania tkanin, które nadają im większą miękkość.

Pytanie: czy bawełna sie kurczy w praniu? Dużo zależy od typu materiału, jego jakości oraz sposobu prania. Zwykle tkaniny bawełniane o płóciennych splotach kurczą się o kilka procent po wypraniu, szczególnie w wyższych temperaturach i z wirowaniem na wysokich obrotach. Należy wziąć to pod uwagę, kupując jeansy czy szyjąc zasłony z bawełny.

Ubrania z bawełny można suszyć w pozycji pionowej i poziomej. Schną szybko. Można prasować je w wysokich temperaturach, aby nadać im idealną gładkość.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *