Zabrudzony płaszcz z wełny. Jak go wyczyścić?

Plamy na płaszczu nie wyglądają estetycznie i wymagają dokładnego usunięcia. Okrycie w jasnym kolorze po kilku sezonach także będzie potrzebować odświeżenia. Jak wyczyścić płaszcz? Sprawdź nasze porady!

Czyszczenie płaszcza – w domu czy w pralni?

Okrycia wierzchnie bardzo często powodują wiele problemów w ich czyszczeniu. Nie tylko bywają duże i ciężkie, ale również mogą wymagać specjalnego traktowania ze względu na materiały, jakie wykorzystano do ich uszycia.

Szczególnym wyzwaniem jest czyszczenie płaszcza wykonanego z wełny, na przykład z materiału jak flausz. Producenci odzieży najczęściej nie zalecają prania płaszczów w warunkach domowych, ponieważ długotrwały kontakt z wodą i z nieodpowiednimi detergentami może spowodować zniszczenie tkaniny. Najczęściej efektem jest wtedy skurczenie się płaszcza, sfilcowanie jego nawierzchni, a także pogniecenie, które jest trudne do wyprasowania.

Pikowany płaszcz damski – jak wybrać najlepszy fason na zimę?

Zatem, jak wyczyścić płaszcz z flauszu? Najlepiej zanieść go do profesjonalnej pralni chemicznej, gdzie będzie poddany specjalistycznemu czyszczeniu na sucho. Nie oznacza to jedna, że płaszcza nie można wyprać w warunkach domowych. Aby szybko pozbyć się plam i odświeżyć okrycie, warto pamiętać o paru ważnych zasadach. Podpowiadamy, jak wyprać płaszcz w domu i zadbać o jego atrakcyjny wygląd bez ponoszenia wysokich kosztów w pralni chemicznej.

Jak prać płaszcz w domu?

Płaszcz w warunkach domowych można wyprać na dwa sposoby – ręcznie albo w pralce. Pierwsza opcja jest bezpieczniejsza, ponieważ wtedy przebieg czyszczenia można łatwiej kontrolować. Płaszcz nie jest też wirowany, co dodatkowo zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia. Jednak możliwe jest także wygodniejsze pranie płaszcza w pralce, gdy dobierze się odpowiedni program oraz detergenty.

Dodatkowo zastosować można nowoczesne urządzenia jak steamery, czyli parownice do ubrań. Są one wskazane wtedy, gdy celem jest raczej odświeżenie płaszcza niż jego wypranie, ponieważ nie powodują one usuwania uporczywych plam.

Sprawdź jak dobrać płaszcz do sukienki?

Najważniejsze zasady prania płaszcza wełnianego:
– płaszcz powinno się prać w niskiej temperaturze, która nie przekracza 40 stopni Celsjusza
– do prania należy zastosować płyn do wełny, który zawiera składniki zabezpieczające ją przed zniszczeniem
– stałe zabrudzenia, na przykład z błota, warto wcześniej wyczesać miękką szczoteczką
– płaszcz nie powinien być wirowany na wysokich obrotach
– po praniu nie należy mocno wyciskać i skręcać płaszcza
– okrycie powinno być suszone w pozycji poziomej, na przykład na rozłożonej suszarce do ubrań, na której ułożony jest ręcznik
– jeżeli na płaszczu pojawiają się kłaczki, kulki, można usunąć je za pomocą golarki do ubrań

Pranie płaszcza w pralce – krok po kroku

1. Program do prania płaszcza w pralce
Żeby wyprać płaszcz w pralce, koniecznie należy wybrać odpowiedni program. Obecnie wiele nowoczesnych pralek ma specjalne programy przeznaczone do czyszczenia odzieży wierzchniej. Pralka pierze wtedy w niskiej temperaturze, z ograniczonym ruchem bębna i na niskich obrotach wirowania, dlatego nie uszkadza delikatnej wełny.

Gdy pralka nie ma takiego programu, najlepiej wybrać program dla odzieży delikatnej albo program do prania ręcznego.

2. Przygotowanie płaszcza do prania
Przed praniem płaszcz warto odpowiednio przygotować. Należy usunąć z jego kieszeni wszelkie przedmioty, na przykład chusteczki higieniczne, papierki. Gdy płaszcz ma pasek, także warto go wyciągnąć. Płaszcz powinien być prany rozpięty.

3. Usunięcie miejscowych zabrudzeń
Gdy płaszcz jest mocno zabrudzony w konkretnych miejscach, wtedy warto usunąć zabrudzenia punktowo. W tym celu należy nałożyć niewielką ilość detergentu zmieszanego z wodą bezpośrednio na plamę i delikatnie go wetrzeć. Po kilkunastu minutach można rozpocząć pranie.

4. Pranie płaszcza w pralce
Płaszcz należy umieścić w pralce, wybrać właściwy program, dodać detergent i uruchomić urządzenie. Okrycie najlepiej wyciągnąć z bębna pralki od razu po zakończeniu prania, aby zapobiec jego pognieceniu.

5. Suszenie płaszcza po praniu
Płaszcz wyprany w pralce należy umieścić na suszarce do ubrań w pozycji pionowej. Podłożony pod spód ręcznik będzie zapobiegać kapaniu wody na podłogę. Zmoczony ręcznik należy wymienić na nowy. Płaszcz należy też co parę godzin odwracać na drugą stronę.

Płaszcza nie należy suszyć bezpośrednio na kaloryferze, co może spowodować uszkodzenie wełny.

Jak dobrać płaszcz do sukienki? Polecane fasony i długości
Bawełna – co warto o niej wiedzieć? Właściwości włókien bawełnianych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close My Cart
Close Recently Viewed
Close
Close
Kategorie