Wyprzedaże i promocje modowe

Sprawdzone metody na pozbycie się gumy z ubrań

Stało się. Do ulubionego ubrania przykleiła się guma do żucia. Nie masz pojęcia jak do tego doszło, a teraz załamujesz ręce: przecież to twoje absolutnie ukochane dżinsy. Wszelkie znane metody zostały wypróbowane, a efekt jest mizerny? Na szczęście, jeszcze nie wszystko stracone. Jak usunąć gumę z ubrania?

Suszarka lub żelazko na ratunek

Usuwanie gumy przy pomocy bardzo wysokiej temperatury sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku ubrań bawełnianych lub dżinsowych. Nie należy jej za to stosować w przypadku wełny oraz innych, niezbyt odpornych na oddziaływanie wysokich temperatur tkanin, które mają na metce zaznaczone, że nie wolno ich prasować.

Co będzie potrzebne w tej metodzie? Żelazko, deska do prasowania oraz grubsza kartka lub bardzo cienki karton – ważne, aby były większe od plamy z gumy (tak, aby guma nie miała szansy przykleić się do żelazka).

Aby usunąć gumę z ubrania przy pomocy żelazka, należy rozgrzać je do średniej mocy i naszykować deskę do prasowania z ubraniem, które chcemy ratować. Następnie, nakładamy na miejsce, w którym przyklejona jest guma karton lub kartkę i przez chwilę przytrzymujemy, nie dociskając zbyt mocno. Po chwili guma powinna już być przyklejona do kartki.

W przypadku braku żelazka, można również wykorzystać suszarkę lub gorącą parę (na przykład z czajnika). Pod wpływem wysokiej temperatury guma stanie się bardzo miękka i jej usunięcie za pomocą szpatułki lub łyżki powinno być bardzo proste (aby sobie pomóc, warto poprosić kogoś, by dobrze naciągnął nam materiał).

Czym usunąć gumę do żucia z ubrania?

Jeśli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz wykorzystać pierwszej metody (na przykład przez brak żelazka lub tkaninę, która nie jest odporna na wysokie temperatury), z powodzeniem możesz także użyć skrajnie niskiej temperatury.

Jak usunąć gumę ze spodni za pomocą lodu? Bardzo prosto. Wystarczy obłożyć miejsce, w którym znajduje się guma, grubą warstwą lodu. Przed rozpoczęciem działań warto maksymalnie zeskrobać gumę na przykład łyżką – to znacznie przyspieszy proces.

Po około godzinie lub dwóch zauważysz pierwsze efekty: guma pod lodem będzie kruszeć, dzięki czemu z łatwością ją usuniesz. Wystarczy teraz regularnie zmieniać lód aż do całkowitego usunięcia gumy!

Drugą metodą, nieco mniej wymagającą, jest umieszczenie odzieży w zamrażarce. Sprawdzi się to wyłącznie w przypadku mniejszych ubrań (chyba że ktoś ma na tyle dużą zamrażarkę, że zmieści do niej płaszcz). Wystarczy podobnie jak w poprzedniej metodzie maksymalnie usunąć gumę mechanicznymi metodami, a następnie umieścić rozłożone ubranie w torbie foliowej, schować ją do zamrażarki i… uzbroić się w cierpliwość. Nie ma sensu wyciągać ubrania wcześniej niż po upływie 4 godzin (a w niektórych przypadkach nawet dłużej). Po wyjęciu, guma skruszeje.

Plamy z gumy

Co, jeśli po usuwaniu gumy z ubrania zostanie nieduża plamka? Na szczęście – i na to są sprawdzone metody. Pierwszą i najłatwiejszą – jest klasyczny odplamiacz. Jeśli on nie da rady, warto wypróbować lekko podgrzany ocet (niezbyt mocno – olej łatwo wrze) zmieszany z płynem do mycia naczyń. Taką mieszankę nakłada się na plamę i pociera – zabrudzenie powinno zniknąć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *