Wyprzedaże i promocje modowe

Co począć, gdy buty obcierają?

Nieprzyjemne obcieranie stopy może przydarzyć się nie tylko nowym butom, choć najczęściej ma miejsce właśnie w ich przypadku. Jak poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami? Czy istnieje sposób na obcierające buty? Oczywiście – przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki!

Obtarcia pięt – dlaczego występują?

Wydawać by się mogło, że but pasuje idealnie. Nosisz go już od jakiegoś czasu, a mimo to – któregoś dnia powrót do domu w tym „idealnym” bucie graniczy z cudem. Z reguły dzieje się tak, gdy obuwie nie jest dobrze dopasowane. Co zapewne Cię zaskoczy, obetrzeć mogą nie tylko zbyt ciasne buty, ale również te za duże!

Dlatego należy koniecznie przykładać dużą uwagę do odpowiedniego dopasowania obuwia do nóg. Dzięki temu unikniemy obtarć i wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości, jak drętwienie stóp, pęcherze czy nawet urazy (te najczęściej mają miejsce gdy buty są za duże – wówczas łatwo po prostu z nich „wypaść”).

Przeczytaj także jak dobrać wygodne buty do pracy stojącej i chodzącej! 

Co zrobić jak buty obcierają z tyłu?

Przede wszystkim – nie panikować. Daj stopom odpocząć, w miarę możliwości unikając chodzenia w obuwiu przez kolejne kilka dni. Oczywiście, często jest to wręcz niemożliwe, jednak ogranicz ten czas do minimum. Natomiast przy zakupie kolejnej pary pamiętaj o kilku zasadach:

– rano stopa jest mniejsza niż wieczorem – po całym dniu chodzenia, nogi często po prostu puchną. Dlatego też, o ile to możliwe, po nową parę butów warto wybrać się wieczorem lub chociaż w porze popołudniowej. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie ponownego zakupu źle dopasowanego obuwia;

– sprawdź, czy na bucie nie znajdują się różnego rodzaju, twardsze elementy, które mogłyby spowodować kolejne obtarcia. Jeśli są – lepiej odpuść je sobie;

– wybierając obuwie, często decydujemy pomiędzy różnymi materiałami. Pamiętaj, że jeśli chcesz zakupić obuwie skórzane – najlepszym wyborem będzie skóra naturalna, która dobrze „pracuje” z nogą;

– również podczas przymiarek (ale także w trakcie późniejszego noszenia obuwia) postaraj się pamiętać, by je zapinać bądź zawiązywać. Nieodpowiednio zabezpieczony but może wydawać się zbyt ciasny, bowiem noga przemieszcza się w nim dość mocno, przez co często kupujemy obuwie rozmiar większe. Dlatego nawet podczas szybkiej przymiarki – lepiej je odpowiednio zawiązać.

Często kupujemy obuwie na większe okazje – jak imprezy rodzinne czy pracownicze. Nowe buty lepiej jest „rozchodzić”: w ten sposób zyskamy pewność, że obuwie nie jest ani za duże, ani zbyt małe, a także – że nie obetrze podczas wielogodzinnego „debiutu” na naszych nogach.

Aby nogi były w pełni bezpieczne, możesz pokusić się również o zakup żelowych zapiętek. Pamiętaj jednak, by nie wybrać zbyt grubego modelu: taki może bowiem doprowadzić do nadmiernego przepchnięcia palców do czubka buta i, co za tym idzie, sprawić że bolesność pojawi się w tamtym obrębie.

Obtarte pięty domowe sposoby

Przede wszystkim, zawsze wtedy, kiedy musisz ponownie nałożyć buty na obtarcie – nie zapomnij o plastrze. Pozwoli on nieco zabezpieczyć uszkodzony naskórek i zapewni Ci poprawę komfortu chodzenia.

Wśród domowych metod na radzenie sobie z bólem można wskazać chłodzące kąpiele lub okłady. Dzięki nim, nogi przestaną boleć i piec. Jeśli dolegliwości są naprawdę uporczywe, możesz zdecydować się również na zastosowanie specjalnej zasypki z alantoiną. W ten prosty sposób znacząco przyspieszysz gojenie się uszkodzonej skóry.

Na niewielkie rany idealnie podziała również srebro koloidalne. Ma działanie przeciwzapalne i znacząco przyspiesza regenerację naskórka. Co za tym idzie – stopy znacznie szybciej wracają do swojego pierwotnego stanu i kończy się ból.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *