Wyprzedaże i promocje modowe

Jak ubrać się na pogrzeb?

Pogrzeb to bardzo smutna uroczystość, jednakże duże znaczenie ma, aby ubrać się stosowanie do okazji. Warto jednak mieć na uwadze, że dobierając odzież na pogrzeb nie chodzi nam o to, by świetnie się zaprezentować, ale by okazać szacunek zmarłemu i jego najbliższej rodzinie. Przyjęło się, że na tę uroczystość przywdziewa się ciemne kolory, choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły – na przykład gdy rodzice dzieci proszą o nałożenie ukochanego koloru zmarłego malucha.

Jak ubrać się na pogrzeb?

Choć jest to nieprzyjemna kwestia, każdy z nas prędzej czy później musi postawić sobie to nielubiane pytanie. Dobór odpowiedniego stroju ma ogromne znaczenie – pozwala wyglądać stosownie do okazji, a także w odpowiedni sposób pożegnać bliskiego zmarłego. Nie istnieje jeden przepis na idealny strój pogrzebowy, jednak można wskazać kilka zasad, które ułatwią Ci wybranie czegoś z Twojej szafy.

Odpowiednia, stonowana kolorystyka

Przyjęło się, że na pogrzeby chodzi się w ciemnych kolorach, choć można spotkać się z sytuacją, gdy bliscy zmarłego proszą o ubranie się w jaśniejsze odcienie lub kolory szczególnie ukochane przez zmarłego. W takiej sytuacji oczywiście w najlepszym tonie jest po prostu spełnić ich prośbę i ubrać się w barwę, której oczekują bliscy.

Jednakże gdy takiego wyraźnego życzenia nie ma – wybiera się raczej ciemne kolory. W tym zakresie niestety brak zgodności co do konkretnej barwy – choć według opinii niektórych osób, czysta czerń powinna być raczej zachowana dla najbliższej rodziny zmarłego: pozostali powinni przywdziać raczej różne odmiany granatu, szarości, brązu.

Mężczyźni nie mają szczególnie trudnego wyboru: wystarczy przywdziać eleganckie, garniturowe spodnie, ciemne buty od kompletu i koszulę w jednym ze wskazanych wyżej, ciemnych kolorów. Jednak jak powinien wyglądać ubiór damski na pogrzebie?

Postaw na minimalizm i skromność

Pogrzeb nie jest okazją, na którą powinnaś się stroić. Proste spodnie i bluzka, do tego ewentualnie bardzo dyskretna biżuteria, a także eleganckie (raczej płaskie lub na niskim obcasie) buty – to wszystko, czego potrzebujesz. Nie stosuj przesadnego makijażu i nie wybieraj bogato zdobionej, wysadzanej kamieniami biżuterii.

Jeśli zdecydujesz się na sukienkę – wybierz jak najprostszy fason i wersję kolorystyczną, bez aplikacji czy wzorów, które zupełnie nie licują z powagą sytuacji. Nie wybieraj również mocno dopasowanych fasonów: podczas pogrzebu chodzi raczej o to, by dopasować się do tłumu żałobników niż wyróżniać. Nie chodzi oczywiście o to, by założyć zbyt duże ubranie – po prostu zdecyduj się raczej na luźniejszy, niż bardziej obcisły fason.

Pamiętaj również, że nade wszystko – na pogrzebie nie jesteś po to, by świetnie wyglądać. Oczywiście, strój ma być schludny, stonowany i estetyczny – jednak to nie miejsce na piękne zdobienia, pełny makijaż i niebotycznie wysokie szpilki. W tym dniu chcesz okazać rodzinie zmarłego, jak i jemu samemu, należny szacunek – dlatego też jeśli masz wątpliwości, w co się ubrać, zawsze wybierz skromniejszy strój.

Jak się ubrać na pogrzebie lato?

Z duża dozą prawdopodobieństwa, jeśli ubierasz się na pogrzeb bliskiej osoby, będzie to odzież jednorazowa – gdyż nie będziesz chciała ubierać jej ponownie ze względu na przykre skojarzenia. Dlatego też nie kupuj zbyt drogich kreacji – wystarczy średnia półka, którą później bez żalu odwiesisz do szafy lub komuś oddasz.

W okresie letnim, gdy temperatury za oknem nie rozpieszczają, warto postawić na duży komfort cieplny, jednak jednocześnie – nie negliżować się. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być sukienka o długości do okolic kolana, z rękawem do łokci lub nieco krótszym (jednak w tym drugim wypadku do kościoła warto zabrać jakąś skromną narzutkę). Zarówno do spódnicy, jak i sukienki, należy ubrać ciemne rajstopy. Powaga sakramentu pogrzebu wymaga stosownej odzieży, a gołe nogi (szczególnie gdy to początek sezonu letniego i nie zdążyłaś się odpowiednio opalić) nie są najlepszym wyborem na taką okazję.

Jak się ubrać na pogrzebie zimą?

Zimą dobór odzieży jest nieco prostszy: i tak jest zimno, zatem nie kusi, by wybrać mocno roznegliżowany fason. Ubierając się na pogrzeb w zimniejszej części roku, zdecydowanie wybierz płaszcz, nie kurtkę. To dość elegancki strój, który pozwoli Ci godnie pożegnać bliskiego zmarłego. Do niego dobierz ciemne lub czarne spodnie lub spódnicę oraz proste, stonowane buty.

Jeśli nie wybierasz się na żadne pożegnanie po pogrzebie – nie ma znaczenia, jaki kolor ubrania nałożysz na górę. Jeżeli jednak planowany jest uroczysty poczęstunek – postaw na ciemną kolorystykę stroju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *