Wyprzedaże i promocje modowe

Proste sposoby na zdrowe, mocne paznokcie

Zdrowe, mocne paznokcie mogą być wyznacznikiem zdrowia. Wiele osób zmaga się jednak z łamliwymi, słabymi paznokciami. Dobra wiadomość jest taka, że zawsze możemy wprowadzić pewne zmiany do naszego stylu życia i nawyków, które mogą pomóc nam wzmocnić nasze paznokcie i zapuścić je do wymarzonej długości. Oto kilka porad, sposobów na mocne paznokcie, które pomogą ci osiągnąć twój cel.

1. Ograniczaj ekspozycję na detergenty i wodę

Mycie naczyń i sprzątanie domu często odbija się na naszych paznokciach, ponieważ woda i detergenty sprawiają, że stają się one kruche i łamliwe. Dobrym pomysłem będzie zakładanie ochronnych, gumowych rękawiczek podczas prac domowych, a także unikanie zbyt długich kąpieli w wannie. Oczywiście nie da się całkowicie tego uniknąć – jest to jednak coś, co warto mieć na uwadze.

2. Unikaj manicure żelowego i akrylowego

Choć powyższe zabiegi kosmetyczne są wychwalane jako idealne rozwiązania dla osób, którym trudno zapuścić naturalne paznokcie, ich częste stosowanie może poważnie osłabić płytkę paznokcia. Jeśli już musisz z nich korzystać, staraj się robić przerwy i pozwól paznokciom odpocząć i zregenerować się.

Przeczytaj również jakie paznokcie do czarnej sukienki.

3. Rób przerwy od malowania paznokci

Podobnie ma się sprawa ze zwykłymi lakierami do paznokci. Zbyt częste stosowanie niszczy płytkę, sprawia, że staje się odbarwiona, i zaczyna się łamać i rozdwajać. Warto robić przerwy między kolejnym malowaniem paznokci, i zawsze zmywać lakier przy użyciu preparatu, który nie zawiera acetonu. Dobrym rozwiązaniem jest także zafundowanie paznokciom (i dłoniom!) małego spa, czyli np. zamoczenie ich w ciepłym oleju na 10 minut. Jeśli nadal chcesz często malować paznokcie, poszukaj odpowiedniej bazy pod lakier, która choć odrobinę ochroni płytkę przed szkodliwym wpływem lakieru.

4. Regularnie nadawaj im kształt i gładką krawędź za pomocą pilniczka

Podobnie jak włosy powinny być systematycznie podcinane, także i paznokcie należy regularnie piłować. Zaleca się stosowanie pilniczków papierowych lub szklanych, które nie niszczą płytki tak, jak robią to te wykonane z metalu. Na samym początku, kiedy jeszcze nasze paznokcie są słabe, dobrym wyjściem będzie regularne piłowanie. Kiedy słaby paznokieć jest zbyt długi, może łatwo się złamać. Krótkie paznokcie (przynajmniej na samym początku) o wiele łatwiej utrzymać w dobrym stanie.

5. Twoje paznokcie to nie uniwersalny otwieracz

Zwłaszcza jeśli jesteś na początku twojej przygody ze wzmacnianiem paznokci, unikaj otwierania za ich pomocą paczek, puszek i różnego rodzaju opakowań. Do tego możesz użyć opuszków palców, czy przeznaczonych do tego przyrządów. Jeśli twoje paznokcie są szczególnie kruche, nawet częste stukanie nimi o klawiaturę podczas pisania może je z czasem osłabić.

Sprawdź również jakie paznokcie do czerwonej sukienki.

6. Przyjrzyj się swojej diecie

Co jeść na mocne paznokcie? Upewnij się, że jesz dużo zdrowych produktów i dostarczasz swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Pomocne będzie stosowanie multiwitaminy, która uzupełni ewentualne niedobory. Dieta uboga w witaminy i minerały może negatywnie odbić się na całym twoim organizmie – także i na paznokciach.

7. Witamina na mocne paznokcie? Biotyna

Biotyna (znana także jako witamina B7) należy do witamin z grupy B. Ponieważ jest rozpuszczalna w wodzie, nie jest magazynowana przez organizm, dlatego należy ją regularnie dostarczać wraz z pokarmem. Biotyna może pomóc wzmocnić włosy i paznokcie, a także usprawnić funkcjonowanie układu nerwowego. Możemy ją znaleźć w takich produktach jak sardynki, gotowane jajka i warzywa strączkowe. Inną metodą będzie stosowanie suplementu diety z biotyną.

8. Stosuj olejki

Bardzo dobrą metodą na wzmocnienie paznokci jest stosowanie olejów jako domowe sposób na mocne paznokcie. Nie muszą to być specjalne olejki kosmetyczne – wystarczy już zwykły olej kokosowy, z pestek winogron, oliwa z oliwek, czy też jakikolwiek inny olej spożywczy, który znajduje się już w twojej kuchni. Najprościej będzie przelać go do osobnej, niewielkiej buteleczki, co bardzo ułatwi jego stosowanie. Satysfakcjonujące efekty osiągniesz już przy wcieraniu olejku raz dziennie, np. przed pójściem spać – pamiętaj jednak, żeby odczekać kilka minut, aż się wchłonie, zanim ułożysz się do snu.

Jeśli mimo usilnych prób i stosowania wyżej wymienionych metod twoje paznokcie nadal pozostają łamliwe i kruche, być może należy zasięgnąć porady lekarskiej. Słabe paznokcie mogą być jedynie symptomem innego problemu, i bardzo możliwe, że konieczne będzie wykonanie odpowiednich badań. Określenie przyczyny złego stanu paznokci i leczenie problemu u samych podstaw jest ostatecznie najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam osiągnąć piękne, zdrowe i mocne paznokcie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Saler.pl - Wyprzedaże modowe

Pobierz aplikację. Przeglądaj bez reklam!